PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
P.W. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
W GORZOWIE WLKP.

Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska   |   Konferencja Episkopatu Polski   |   Gość Niedzielny   |  

Menu

Warto zajrzeć

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo

Dom Zgromadzenia

ZGROMADZENIE
tel.  - 95 732 26 92
e-mail : szarytki_gorzow@o2.pl
www.szarytki.pl

Zgromadzenie - Przedszkole

NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE
Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia
„Wincentyńskie Dzieci”
Przedszkole jest czynne :
od poniedziałku do piątku - od 6:30 - 16:00
telefon 504 007 059
e-mail : smprzedszkole45@wp.pl
www.przedszkole.szarytki.pl

Św. Wincenty a'Paulo
Św. Katarzyna

CENTRUM "ŚW. KATARZYNY LABOURE"
Punkt charytatywny dla osób
bezdomnych, uzależnionych i samotnych.
Patronuje nam Św. Katarzyna Laboure
z Cudownym Medalikiem.Wydawanie zupy
- codziennie o godz. 13:30
Wydawanie chleba
- od godz. 13:00 - 15:00
Można także skorzystać
z prysznica i pralki

Centrum św. Katarzyny Laboure

W domu przy ul. Warszawskiej 45 w Gorzowie Wielkopolskim prowadzony jest punkt charytatywny dla osób bezdomnych, uzależnionych i samotnych. Niespełna dwa lata temu zostały dobudowano pomieszczenia do istniejącego wcześniej baraku gdzie była stołówka przeznaczona dla bezdomnych. Udostępniono miejsce na kuchnię, magazynek z odzieżą, salę jadalną z kominkiem, łazienkę z WC i prysznicem. Podłączono pralkę, by Ubodzy, którzy nie maja prądu lub wody bieżącej mogli skorzystać z podstawowych środków higieny osobistej. Zorganizowano „mini” punkt medyczny pierwszej pomocy. Udostępniono także biblioteczkę z książką, muzyką czy, filmem.

Zgromadzenie - Centrum_002
Zgromadzenie - Centrum_003

Niewielkie pomieszczenie wykorzystano na kącik socjalny z dokumentacją, a także przytulne miejsce do rozmów prowadzenia indywidualnych z małym oratorium. Doświadczamy, iż ci poranieni ludzie przychodzą do Centrum Św. Katarzyny nie tylko zaspokoić swój głód fizyczny, spożywając gorąca zupę, ale też szukać rady, wsparcia modlitewnego czy jak sami to określają „odpocząć w spokoju i ciszy”.

„Głód bycia kochanym” doskwiera najwięcej! Pomagamy odkrywać godność ukochanego dziecka Bożego, które po upadku zawsze może zaczynać od nowa.

W każdy czwartek karmimy się Ewangelią, w tym roku szczególnie wg. Św. Łukasza. Także spotkania „Poezja oknem duszy„- są okazją do przeżywania swojego życia piękniej i radośnie. Niejednokrotnie ludzie zranieni odkrywają związek swojej sytuacji z brakiem przebaczenia proszą wówczas o wstawiennictwo i o modlitwę, a także o pomoc w skorzystaniu z placówek dla osób uzależnionych, pomoc znalezieniu pracy czy też mieszkania.

Zgromadzenie - Centrum_004

W Centrum Św. Katarzyny, codziennie z posiłków korzysta od 20 do 40 osób, a w okresie zimowym nawet do 60. Codziennie też wydawane jest pieczywo dla potrzebujących.

Wiele osób przychodzi sporadycznie jak to mówią „odwiedzić”, gdy już nie potrzebują wsparcia materialnego, ale brak im kogoś kto ich wysłucha i pocieszy. Cieszymy się takimi powrotami,mając nadzieję, że kiedyś sami będą mogli pocieszać tych co są w jakiejkolwiek potrzebie. W myśl zasady o sprawiedliwości, którą głosił Św. Wincenty a'Paulo „Centrum Św. Katarzyny” stawia sobie za cel :

"Promocję człowieka, który potrzebuje,
a nie człowieka, który zasługuje."Zgromadzenie - Centrum_005

Pan Jezus obiecał nam wielka ucztę w niebie, szczególnie małym i słabym, dlatego już dziś uczymy się służyć tym, którzy potrzebują pomocy, a z którymi utożsamia się Sam Pan Nasz Jezus Chrystus.

HISTORIA SIÓSTR MIŁOSIERDZIA

Zgromadzenie zostało założone w XVII wieku we Francji przez św. Wincentego a Paulo / 1581 - 1660 / i św. Ludwikę de Marillac / 1591 - 1660 /.

Św. Wincenty
Św. Ludwika

Św. Wincenty otwarty na natchnienia Ducha Świętego odkrył nędzę materialną i duchową swoich czasów i poświęcił swoje życie służbie ewangelizacji ubogich. W tym też czasie zgłosiła się Małgorzata Naseau - prosta, wiejska dziewczyna - prosząc, by mogła pomagać ubogim. Przeniknięta miłością prawdziwie ewangeliczną, zajęła się najbardziej opuszczonymi. Jej przykład był pociągający. Dnia 29 listopada 1633 roku św. Ludwika de Marillac zgromadziła wokół siebie pierwsze dziewczęta - to był początek Zgromadzenia.

Początkowo Siostry zajmowały się chorymi w ich domach, potem również w szpitalach, dziećmi porzuconymi, galernikami, rannymi żołnierzami, uchodźcami, starcami, więźniami i wszelkiego rodzaju osobami potrzebującymi pomocy. Jeszcze za życia Założycieli, na prośbę królowej Marii Ludwiki Gonzagi, w 1652 roku Siostry Miłosierdzia zostały posłane do Polski. Opiekowały się chorymi, zajmowały się wychowaniem dzieci i sierot, a w czasie wojny ze Szwedami w 1655 r. opiekowały się rannymi żołnierzami. W 1712 r. utworzono Polską Prowincję Sióstr Miłosierdzia z Domem Centralnym w Warszawie.

Czas rozbiorów Polski przyniósł utrudnienia w zarządzaniu Prowincją. Aby móc dalej prowadzić dzieło św. Wincentego i św. Ludwiki trzeba było dokonać podziału Polskiej Prowincji według granic zaborów.

Aktualnie istnieją trzy Prowincje :

• warszawska - ul. Tamka 35, 00-355 Warszawa
• chełmińska - ul. Dominikańska 40, 86-200 Chełmno
• krakowska - ul. Warszawska 8, 31-155 Kraków

Wezwanie, które usłyszały pierwsze Siostry jest tym samym, które i dziś rozbrzmiewa w świecie, powołując i gromadząc Siostry Miłosierdzia. Ojciec Święty Jan Paweł II w roku 1997 powiedział: "Charyzmat Księdza Wincentego jest paląco aktualny"

Siostry Miłosierdzia w duchu wierności charyzmatowi nadal poświęcają się całkowicie Bogu i prowadząc życie wspólnotowe służą Chrystusowi obecnemu w ubogich w duchu ewangelicznej pokory, prostoty i miłości.


HISTORIA SIÓSTR MIŁOSIERDZIA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

W liście z 8 września 1945 r. pełnomocnik rządu na obwód gorzowski prosił wizytatorkę s. Franciszkę Wilemską o „przysłanie grupy pielęgniarek sanitariuszek w celu objęcia kierownictwa pielęgniarstwa i obsłużenia szpitali gorzowskich”. Na miejscu poproszono również siostry o objęcie sierocińca, w którym było 57 dzieci. Po roku pracy, na skutek polityki władz, musiały stamtąd odejść. Od 1945 r. siostry porządkowały i reorganizowały zdewastowany szpital. Pracowały również w trzech przedszkolach.

Historia Zgromadzenia

Władze państwowe stopniowo usuwały siostry z przedszkoli. Podobny los spotkał siostry pracujące w szpitalu. W roku 1947 zatrudnionych było 35 Sióstr. Do 1965 r. zwolniono w sumie 23 siostry. W roku 1983 odeszła ze szpitala ostatnia siostra.

Powoli przekształcała się posługa sióstr - odchodząc z jednych dzieł podejmowały inne. Część z nich podjęła pracę przy parafiach: katedralnej, św. Wojciecha, św. Antoniego, św. Krzyża i NMP Królowej Polski. Troszczyły się o kościół, katechizowały i odwiedzały ubogich chorych.


TERAŹNIEJSZOŚĆ

Terażniejszość Zgromadzenia

Obecnie wspólnota gorzowska liczy 8 Sióstr. W domu przy ul. Warszawskiej 45 prowadzą od 1989 r. przedszkole. Pracują w szkołach jako katechetki, obsługują kościół Krzyża Świętego, prowadzą grupę Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej Prowadzą „Centrum św. Katarzyny Laboure „ oraz wspierają rodziny wielodzietne i ubogie.


PRZEDSZKOLE

Zgromadzenie - Przedszkole - 001
Zgromadzenie - Przedszkole - 002

STOŁÓWKA

Zgromadzenie - Stołówka - 001
Zgromadzenie - Stołówka - 002

ZAKRYSTIA

Zgromadzenie - Zakrystia - 001
Zgromadzenie - Zakrystia - 002

GRUPA DZIECI I MŁODZIEŻY MARYJNEJ

Zgromadzenie - Dzieci i Młodzież Maryjna - 001
Zgromadzenie - Dzieci i Młodzież Maryjna - 002

SCHOLKA "WINCENTYŃSKIE NUTKI"

Zgromadzenie - Schola - 001
Zgromadzenie - Schola - 002

KATECHEZA

Zgromadzenie - Katecheza - 001
Zgromadzenie - Katecheza - 002

Zgromadzenie - Katecheza - 003
Zgromadzenie - Katecheza - 004


Powrót na górę strony

Msze św.

W tygodniu

7:00, 8:00 i 18:00

- w okresie wakacji letnich

8:00 i 18:00

Niedziela i Święta

7:30, 9:00, 10:30,
12:00 (z udziałem dzieci), 13:15, 18:00  (z udziałem młodzieży)

- w okresie wakacji letnich

7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 19:00

Dom Pomocy Społecznej

wtorek 10:00, sobota 15:30

Spowiedź

W każdą niedzielę podczas Mszy św.

W tygodniu pół godziny przed każdą Mszą św. oraz podczas Nabożeństw

W każdy pierwszy piątek miesiąca od godz. 17:00

W każdy czwartek podczas adoracji od godz. 17:00

Ważne Daty

Odpust Parafialny

14 września


Duszpasterze

Proboszcz

ks. Rafał Zięciak

Wikariusze

ks. Maciej Żurawski

ks. Mateusz Pobihuszka

Rezydenci

Administrator strony - Parafia Podwyższenia Krzyża
Kopiowanie i rozpowszechnianie treści bez zgody Parafii zabronione

projekt: www.atcsites.com